تعریف تحلیل تکنیکال

تحليل تكنيكال به بررسی تغييرات قيمتهای گذشته به منظور پيش‌بينی تغييرات قيمت در آینده می پردازد، زیراکه اعتقاد دارد تاریخ همواره تکرار می‌شود.

تحلیل تکنیکال به بررسی قیمت و حجم خریدها یا فروش‌ها می‌پردازد.

در تحلیل تکنیکال سوال این است که ” رفتار خریداران و فروشندگان در قیمت جاری بازار چگونه است؟ و چه تعداد خرید و فروش انجام می‌شود؟

بررسی رفتار قیمت می‌تواند بر اساس ابزار و تئوری‌های مختلف صورت بگیرد. ابزار تحلیل تکنیکال برای بررسی و تحلیل نمودارهای قیمت به صورت کلی به شرح ذیل است:

1- کف‌ها و سقف‌های قیمت.

2-حجم خرید وفروش.

3-الگوهای شمعی ژاپنی.

4- روندهای قیمت:
4-1)روند ها از لحاظ مدت زمان تشکیل: کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت.
4-2)روندها از لحاظ جهت حرکت : صعودی ، نزولی و خنثی.

5- الگوهای اشکال.

6- قدرت روند.

7- شتاب حرکت بازار در روند مشخص.

8- بازار و موج‌های حرکت قیمت.
8-1) موج های الیوت و الگوهای حرکتی بازار.
8-2) فیبوناچی و الگوهای حرکتی بازار.

9- اندیکاتورها

10-اسیلاتورها

11-واگرایی‌ها

12- چنگال اندروز و کانال‌های حرکت قیمت.

ادامه ویدیوی تحلیل تکنیکال

مدت زمان این ویدیو 40 دقیقه است و در آن به بررسی تحلیل تکنیکال پرداخته شده است

از مزایای تحلیل تکنیکال ، عمومی بودن روش کار در بازار است. تمامی چارت‌ها و نمودارهای قیمت در بازار را می‌توان توسط تحلیل تکنیکال بررسی کرد. نقاط خرید و فروش (کف‌ها و سقف‌های قیمتی) در این نمودارها قابل تشخیص هستند و میتوان بر اساس تئوری‌های موجود در تحلیل تکنیکال، اقدام به خرید و فروش نمود.

تحليل تكنيكال در زمينه سهام، شاخص‌ها، كالاها، پيمان های آتی، و يا هر ابزار قابل داد و ستدی و بهتر بگوییم در هرنموداری قابل كاربرد است. قيمتها به نرخ های باز شدن، حداكثر، حداقل و نرخ بسته شدن کالای سرمایه‌ ای مشخص در بازه زماني معين اشاره دارند.

بازه‌های زماني ممكن است روزانه، هفتگي، يا ماهانه باشد. این بازه‌ها با توجه به پیشرفت جمع آوری و مدیریت داده‌ها می توانند كمتر از یک روز هم باشند. بازه‌هایی نظیر یک دقیقه، دو دقیقه ، 5 دقیقه و 15 دقیقه و … باشند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید